Izolacja dzieci od szkół, nauczanie on – line zapewne przysporzyły rodzicom wiele zmian w zakresie opieki ale także przyczyniły się do  wielu   zmian w samym życiu funkcjonalnym dzieci. Zostały odłączone od codziennego rytmu swoich obowiązków jak wyjście do szkoły, pozalekcyjne zajęcia a  kontakt ze swoimi rówieśnikami został także w dużej mierze ograniczony. Kontakt społeczny jest niezwykle ważnym aspektem w procesie kształtowania umiejętności miękkich jakimi między innymi są nawiązywanie relacji i przyjaźni. Nie można mówić tu, że jakikolwiek kontakt przez media społecznościowe zastąpi umiejętność nabywania i utrzymywania tych wartości.

Kolejnym ważnym procesem w rozwoju psychomotorycznym dziecka jest ruch i aktywność. Niestety długotrwały pobyt dzieci w domach nie stwarza im wystarczających warunków do odpowiedniego i właściwego rozwoju w tym zakresie. W trakcie rozmów z rodzicami, którzy przyprowadzają swoje pociechy na treningi z gimnastyki i korektywy wad postawy słyszę, iż zaobserwowali   u swoich dzieci przybieranie na wadze oraz, że zaczynają  tworzyć się wady postawy w postaci zgarbionych pleców, koślawych kolan czy zwiększonej lordozy lędźwiowej i wystającego brzuszka…

Jak więc rodzic w warunkach domowych może zminimalizować ryzyko tworzenia się wad postawy u swojego dziecka ?

  1. Zacznę może od tego  na czym dziecko siedzi w trakcie odrabiania lekcji i uczenia się.

Jeśli jest to krzesło obrotowe – wymieniamy. Tego rodzaju krzesła przyczyniają się do powstawania wad z rotacjami kręgów i bioder. Skutkiem tego może być różnica w długości kończyn dolnych a zmiany rotacyjne kręgów mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie kręgosłupa u dziecka. 

Najlepiej takie krzesełko zastąpić zwykłym krzesłem z taką wysokością aby stopy dziecka mogły być oparte swobodnie na podłodze. Alternatywą dla krzesełka może być piłka  – dopasowana w podobny sposób jak krzesełko. Piłka będzie też spełniać tu rolę wspomagającą dla wzmocnienia mięśni głębokich ciała oraz kształtować równowagę. 

  1. Kształt blatu przy którym dziecko odrabia lekcje lub spożywa posiłki  – dobrze gdy jest całkowicie prosty. Wszelkie zaokrąglenia np. przy okrągłych stołach są niewskazane ponieważ formują plecy okrągłe i odstające łopatki.
  2. Aktywność ruchowa dziecka MUSI być dopasowana do jego zainteresowań i możliwości motorycznych. NIE ODWROTNIE!

Kolejnym najbardziej istotnym aspektem   właściwego rozwoju psychoruchowego jest  kształtowanie świadomości  ciała. Bardzo ważny proces, który właściwie utrwalony przydaje się na całe życie.

Różnego rodzaju metody i techniki korektywy czy aktywności sportowe mają sens wtedy gdy dziecko uczy się poprawiania swojego ciała w funkcjonalnych czynnościach oraz samo potrafi skorygować się gdy odczuje, że jego pozycja w trakcie np. zabawy jest niewłaściwa. To jest wtedy świadomość ciała. 

Jak nauczam dzieci świadomości ciała i ruchu ?

Prowadzę gimnastykę i korektywę dla dzieci  w  wieku 7 – 12 lat

Jednym ze sposobów kształtowania swiadomości czucia swojego ciała w ruchu są ćwiczenia  przed lustrem z wyłączaniem bodźca wzrokowego po samodzielnym skorygowaniu prawidłowej sylwetki w lustrze.

Jeśli dziecko potrafi już samodzielnie ustawić swoje ciało np. w pozycji siedzącej na piłce –

  1. Stopy oparte na podłożu.
  2. Proste plecy – ściągnięte łopatki – napięty brzuch
  3. Utrzymuje równowagę

Następnie proszę aby odwróciło się tyłem do lustra i ponownie przyjęło właściwie skorygowaną pozycję. 

Dodatkowym sposobem na kształtowanie orientacji ciała w przestrzeni jest zmiana kierunku  ruchu oraz  zamknięcie oczu w ćwiczeniach :

– wspięcia na palce i próba poruszania się do przodu (zamknięcie oczu)

– podskok w górę – przysiad  – obrót 90 stopni w prawą stronę ( zmiana kierunku ruchu)

Wszystkie ćwiczenia mają na celu kształtowanie świadomości ciała tak aby dziecko mogło samodzielnie skorygować swoją sylwetkę  w trakcie :

  • odrabiania lekcji, oglądania telewizji, zabawy
  • w momencie gdy poczuje, że utraciło  prawidłową pozycję ciała w danej aktywności.

Moje Social Media :

 – fb : Siła Spokoju

 – Instagram : silaspokoju_

Monika Mackiewicz  – fizjoterapeutka, autorka ebooka o wpływie aktywności fizycznej na partycypację i  funkcjonowanie osób po urazie rdzenia kręgowego. Pasjonatka gimnastyki sportowej i powietrznej. Właścicielka Firmy Siła Spokoju. Stworzyła autorskie treningi oparte na rozumieniu świadomości ruchu i ciała dla dorosłych i dzieci.