Oczywiście na satysfakcjonujący seks ma wpływ wiele czynników : akceptacja swojego ciała, zadowolenie ze swojego wyglądu i poczucie swojej atrakcyjności. Ważną role stanowi też świadomość swoich potrzeb – i umiejętność komunikowania ich  oraz właściwy dobór partnera seksualnego, przy którym czujemy się swobodnie.  

Dodatkowym plusem myślę,  że istotnym w kwestii emocjonalnej jest sfera uczuć, którą darzymy swojego partnera co wpływa na korzyść zadowolenia z życia seksualnego. Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę to dojrzałość emocjonalna obu partnerów i jasne określenie swoich intencji wobec drugiej osoby.

Reasumując na  udane pożycie seksualnego ma wpływ wiele czynników mentalnych, emocjonalnych i fizycznych. W tym artykule chciałabym uwzględnić ten trzeci czynnik, który może znacząco podnieść jakość satysfakcji z seksu. I nie chodzi tu tylko a samo kształtowanie figury jako wyglądu fizycznego a bardziej o szersze spojrzenie z punktu fizjologii i psychologii.

Nadmienię jeszcze, że dobór aktywności fizycznej powinien być dostosowany do naszych możliwości fizycznych, zainteresowań i tak jak seks dawać poczucie przyjemności.

  • 1. Sport wpływa na redukcję stresu i pozwala na rozładowanie napięć psychosomatycznych – mam tu na myśli tych mięśniowych i psychicznych. Długotrwały stres wiąże się z wydzielaniem do organizmu  kortyzolu. 

Ten hormon stresu powoduje uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, zmniejsza proces przemian metabolicznych a co za tym idzie spadek energii.

Brak energii i obniżony nastrój raczej nie sprzyjają temu, że mamy ochotę na inicjowanie seksu. Podwyższenie temperatury ciała nawet do 40 stopni – powoduje obniżenie napięcia mięśniowego, które utrzymuje się przez jakiś czas po zaprzestaniu ćwiczeń .

Wysiłek fizyczny wpływa także na strefę afektywną – ćwiczenia stanowią swoistego rodzaju dystraktory – odciągając uwagę od codziennych zmartwień, pozwalają uwolnić się od myśli powodujących lęk czy obawy – działając tym samym jako profilaktyka antydepresyjna.

Najsłynniejszy polski seksuolog i psychoterapeuta Lew Starowicz podkreślał w swojej książce  „Za drzwiami mojego gabinetu” że do obniżenia kondycji seksualnej ma długotrwały niewłaściwy styl życia jak : brak czasu na sen i wypoczynek, dieta bogata w cukry i tłuszcze zwierzęce, siedzący tryb pracy, różnego rodzaju używki wspomagające rozładowanie stresu.

Aktywność fizyczna w dużej mierze może pomóc w niwelacji stresu i rozładowaniu negatywnych emocji.

Dzieje się tak za sprawą uwalnianych po wysiłku hormonów szczęścia  – endorfin, dopaminy i serotoniny. Dlatego po zakończonym treningu odczuwamy przyjemne zmęczenie i rozluźnienie mięśni. Dotleniony organizm i podniesiony tym samym poziom energii można spożytkować min. na sprawy łóżkowe.  

Dr Loven  – amerykański psychoterapeuta specjalizujący się w bioenergoterapii twierdził, że aby seks był w pełni naturalnym i swobodnym aktem umysł i ciało powinny być uwolnione od negatywnych emocji i napięć. Tylko w rozluźnionym ciele i zrelaksowanym umyśle doznania seksualne mogą być przyjemne aby czerpać z nich największą radość z seksu.

  • 2. Dla osób prowadzących sedentarny tryb życia, którzy unikają aktywności fizycznych seks może być po prostu męczący. Systematyczność w treningach poprawia wydolność krążeniowo – oddechową a co za tym idzie wytrzymałość dzięki której nie poczujemy tak szybko zmęczenia.   

Warto podkreślić, że podczas sportu poprawia się ukrwienie naczyń, mięśni oraz narządów wewnętrznych – w tym także narządów płciowych, dzięki temu jakość doznań seksualnych  może się znacząco poprawić. 

Szczególnie u kobiet podniesie się poziom libido na skutek silniejszego nawilżenia pochwy , natomiast u mężczyzn wzrośnie poziom testosteronu. Oba czynniki mogą w znaczący sposób sprzyjać większej ochocie na inicjowanie kontaktów seksualnych.    

Po umiarkowanym wysiłku fizycznym trwającym około dwóch godzin najczęściej obserwowano wzrost stężenia testosteronu u mężczyzn, który wynosił 0d 13% do 18, 5% i jego poziom nie był zależny od wieku. Na ogół istnieje zgodność opinii, iż wzrost poziomu testosteronu występuje w czasie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych i ulega redukcji w miarę wzrostu obciążeń. 

  • 3. Jak już wspominałam na początku artykułu, że jeśli partnerzy darzą się wzajemnym szacunkiem  i akceptacją to wygląd ciała ma drugorzędne znaczenie.  Jednakże niezadowolenie ze swojego ciała może powodować kompleksy co będzie skutkować narzucaniem sobie pewnych ograniczeń np. brakiem czucia swobody w trakcie rozebrania się przed partnerem. Jeśli pojawia się wówczas uczucie wstydu i spięcia to trudno o czerpanie prawdziwej przyjemności ze zbliżenia.   

Dlatego mogę zalecić tu w recepcie przepis na wdrożenie do swojego życia aktywności ruchowej. Kształtowanie sylwetki ciała wiąże się z jej pozytywną zmianą w trakcie której nabiera się estetycznych zarysów mięśniowych, modeluje się zgrabna i prosta sylwetka ciała. Skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Zmienia się także sposób chodu i poruszania się na bardziej energiczne i gracją akcentowane ruchy.   

Zadowolenie ze swojego wyglądu zwiększa poczucie swojej atrakcyjności w życiu funkcjonalnym co może przekładać się także na podniesienie swojej pewności w zakresie seksualności. Ale nie tylko. Sport to też podejmowanie licznych działań i pokonywanie ograniczeń swojego ciała.                                                                        Poznawanie jego możliwości w aktywnościach ruchowych sprzyja rozwojowi świadomości do czego jest zdolne nasze ciało. Chętniej też dzięki temu podejmować możemy  liczne wyzwania dotyczące spraw prywatnych i zawodowych. Ponieważ regularna aktywność zmniejsza podatność organizmu na stres a zapewnienie tym samym większej podaży energii skutkuje temu, że chętniej rozwiązujemy zaistniałe problemy.

Kolejnym pozytywnym aspektem wynikającym z regularnej aktywności ruchowej jest to, że nasze ciało staje się bardziej gibkie i elastyczne co można wykorzystać do poznania nowych pozycji seksualnych. Zachęcam też do treningów w parze, które są także świetna formą spędzania czasu ze swoim partnerem ale też po treningowy wyrzut endorfin może przełożyć się na  satysfakcjonujące dokończenie wspólnych ćwiczeń w kuluarach sypialni. 

Monika Mackiewicz  – fizjoterapeutka, autorka e – booka o wpływie aktywności fizycznej na partycypację i  funkcjonowanie osób po urazie rdzenia kręgowego. Pasjonatka gimnastyki sportowej i powietrznej. Właścicielka Firmy Siła Spokoju. Stworzyła autorskie treningi oparte na  świadomości ruchu i ciała dla dorosłych i dzieci.